Cold, windy weather fails to deter 200 riders from competing at Sydney Showjumping Club Clarendon comp

Cold and windy conditions failed to deter more than 200 riders from taking part in Sydney Showjumping Club's (SSJC) June competition.

Held at the club’s popular irrigated Clarendon grounds on Sunday, June 17, the competition saw 200 riders complete almost 500 rounds of jumping to decide the winners of the 17 events on the program.

The competitions were held in three arenas all starting at 8.30am and finishing at 4pm, with riders from all over NSW and the ACT taking part.

Full results were:

Class 1 55cm JUNIOR: 1-Olivia Wiesener-Misty; 2-Claire Kitching-Morly Downs Fred; 3-Vivek Singleton-Elvis.

Class1 55cm ADULT: 1-Megan Rogers-Vinnie; 2-Ludovic Bernadat-Battant; 3-Bettina Lathwell-Guinness GPS; 4-Helen Mackay-Hugo; 5-Elizabeth Lowery-KL Cabaret.

Class 2 65cm JUNIOR: 1-Ashley Cutler-Le Flirteur Tradition; 2-Jade Wilkins-TT Eagle; 3-Olivia Weisner-Misty; 4-Tia Kennett-Ootsi; 5-Chloe Copp-Harry.

Class 2 65cm ADULT: 1-Megan Rogers-Vinnie; 2-Isabella Constantinou-Mt Henry Irish Spice; 3-Catherine Hollow-Manner Ridge; 4-Stephanie McCully-Silverthorn Gunsmoke; 5 -Jeremy Inglis-Bronson.

Class 3 75cm JUNIOR (U18): 1-Ashley Cutler-Le Flirteur Tradition; 2-Ashley Cutler-Fairlight R; 3-Grace Mackenzie-Billy; 4-Tara Seppelt-Amaranda Maggie Ma; 5 -Tara Seppelt-Kapeta Spellbound.

Class 3 75cm ADULT: 1-Tamara Dover-TT Wildfire; 2-Anna Kuhnemann-HR Happy Days; 3-Marlo Croft-Monte Carlo; 4-Sarah Knight-Macleay Cosair; 5-Eleanor Farrell-River.

Class 4 85-95cm JUNIOR: 1-Sophie Baldwin-Mirrabel Patterson; 2-Savannah Nuttall-Hermoine; 3-Harry Mohr-Iplod; 4-Alexander Seppelt-Fairview Metallica; 5-Eliana Hennessy-Coeur De Hero.

Class 4 85-95cm ADULT: 1-Andrea Bryce-Subaltern; 2-Eleanor Farrell-River; 3-Sarah Knight-Macleay Corsair; 4-Izabella Stone-Tulara Balous Cornetto; 5-Stephanie Bender-Cashmir.

Class 5 1.10m - Official Points Class: 1-Anneliese Wansey-Blurred Lines; 2-Ashley Cutler-Kinnordy Rhena; 3-Emily Baldwin-Mighty Angus; 4-Alexandra Inglis-Nawarrah Bridget Jones; 5-Natalie Mohr-Talbot CeCe.

Class 6 1.20m - Official Points Class: 1-Lucie Aldridge-Ollie Olae; 2-Leon Carroll-Mia Catalina; 3-Isabella Evans-Joker XI; 4-Monique Barrett-CP Fleur De Lyse; 5-Jess Rice-Ward-Dinero.

Class 7 1.30m height class: 1-Tom Sutherland-Dual Diamond; 2-Leon Carroll-Mia Catalina; 3-Izabella Stone-Bandito; 4-Lucie Aldridge-Ollie Olae; 5-Izabella Stone-Colina 54.

Class 8 1.40m height class: 1-Emily Riley-Rhapsody In Blue; 2-Maddison Stephen-Yalambi’s Carmen; 3-Leon Carroll-Delish.

Class 9 90cm JUNIOR (under 18): 1-Alexandra Inglis-His Royal Emblem; 2-Grace Mackenzie-Belcam Japan Conac; 3-Sophia Baldwin-Mirabel Patterson; 4-Alexandra Inglis-Hallelujah Monte Carlo Gold; 5-Sophie Gianneta-Meeandah CG.

Class 9 90cm ADULT: 1-Jeff Penza-Eli Lemar; 2-Karen Higgins-Magnum Starblaze; 3-Katie Taliana-Galactic; 4-Sandra Tremier-TT Darling; 5-Charlotte Inglis-Tarintino.

Class 10 1.0m JUNIOR (under 18): 1-Lola Bretag-Colchic; 2-Gemma Silk-Woody; 3-Zoe Surace-Jimmy; 4-Ashley Cutler-He Could; 5-Grace Mackenzie-Conac.

Class 10 1.00m ADULT: 1-Jeff Penza-Eurostar; 2-Kathy O’Hara-Gremlin; 3-Mikeala Maisano-De Dieu; 4-Isabella Constantino-Beatrix; 5-Jane Hemmingway-Mohr-Victoria D’Ivraie

Class 11 1.05-1.10m OPEN (Unofficial): 1-Jeff Penza-Fire Ball; 2-Carlyle Belotti-Valley; 3-Nicholas Taliana-Adesman; 4-Emily Baldwin-Twins Ava; 5-Jacqui Kennett-Butler.