Top talent in this year's garden competition

Mary Want's Grand Champion garden.
Mary Want's Grand Champion garden.

The 37 entries in this year’s garden competition had their year of toiling recognised with the wonderful slide show that’s always a part of the competition’s awards night.

The glorious pictures of all the gardens were taken by Hawkesbury Camera Club, showcasing the labours of love displayed at the event at Windsor RSL on Wednesday, October 18,

Judge Patrick McManus had a hard job choosing the winners out of a high quality field.

All entries were divided into three regions: North, South and West and an overall best garden for each region was determined.

Ebenezer Public School won Best Regional Garden - North, Paul Evans won Best Regional Garden - South and Mary Want won Best Regional Garden - West.

The top honour of Grand Champion Garden was won by Mary Want who received a perpetual trophy engraved with all Grand Champion winners from the past, and many other prizes.

2017 winners at the awards night at Windsor RSL on Wednesday.

2017 winners at the awards night at Windsor RSL on Wednesday.

Mayor Mary Lyons-Buckett and Councillor Patrick Conolly praised entrants on their gardens in this year’s competition.

“Council would like to thank all members of the Hawkesbury Camera Club for donating their time to assist with organising the competition and photographing every garden,” the mayor said.

“Thank you also to our sponsor Windsor RSL for providing the venue for our presentation and the many other local business who supported this year’s competition,” Councillor Conolly added.

RESULTS

Acreage – First Margaret Fedel Kurrajong Heights, Second Rob Kury Windsor Downs 

Kids – First Fit Kidz Learning Centre Vineyard, Second Wilberforce Out of Hours School Care, Third Glossodia Public School

Non-Residential – First Kurrajong Volunteer Gardeners, Second Hawkesbury Self Storage South Windsor, Third Peppercorn Services South Windsor.

Residential – First Paul Evans Windsor, Second Michael Edwards Pitt Town, Third Alison Barclay Richmond, Highly Commended Phil Pearce Hobartville.

School - managed by students – First Kurrajong North Public School Kurrajong Hills, Second Arndell Anglican College Oakville, Third Maraylya Public School, Highly Commended Bilpin Public School.

School – managed by staff – First Ebenezer Public School, Second Bilpin Public School, Third Blue Wren Childcare Centre Kurmond, Highly Commended Maraylya Public School.

Seniors – First Mary Want Grose Vale, Second Lesley Hulbert Kurrajong Hills, Third Katie Maul Kurrajong, Highly Commended Peter and Airdrie Martin Kurrajong Heights, Commended Hawkesbury Uniting Richmond. 

Small – First Margaret Davis Richmond, Second David and Helen Reid Richmond, Third Ken Lyons Richmond. 

Regional – North Ebenezer Public School, South Paul Evans Windsor, West Mary Want Grose Vale. 

Grand Champion – Mary Want Grose Vale.